Zásobník - odpařovač na kyselinu mravenčí a octovou 120ml
Kód: 3024Detailní popis produktu
Zásobník - odpařovač na kyselinu mravenčí a octovou
Na podzim při sběru medu a přípravě na zazimování je vhodná doba na boj s varroázou, která oslabuje zimní generace včel. Je také vhodné chránit plásty před ničivým účinkem motolicy pečeňové. V obou případech pomůže zásobnik - odpařovač na kyselinu mravenčí a octovou.
Kyselina octová - způsob, jak uchovat plást na skladě
Velkým problémem včelařů při skladování plástů je napadení motolicou pečeňovou. Larvy, které se jimi živí, můžou časem plásty zničit tak, že jsou dále nepoužitelné. Vhodnou metodou ochrany plástů je odpařování kyseliny octové. S narústající koncentraci kyseliny octove ve vzduchu klesá aktivita škůdce. Před vrácením plástů do úlů je třeba je provětrat, protože pach, který na nich zůstává odpuzuje včely.
Jak používat zásobník proti varroáze?
Ideální doba pro ošetření je přelom léta / podzimu. Ošetření provádíme při venkovní teplotě vzduchu nižší než 23°C. Den před plánovaným vložením do úlu naplníme zásobnik kyselinou mravenčí, aby absobční materiál rovnoměrně nasákl tekutinou. Následující den se dávkovač umístí na horní část hnízda. Strůpky značky Lysoň mají otvory kompatibilní se zásobníky. takže je můžeme vložit pod plásty bez zásahu do hnízda a rušení včel. V první fázi odpařovače jen pootevřeme, aby si včely zvykly na zápach. Až přestanou být rozrušené a teplota nepřesáhne maximální povolené hodnoty, lze odpařovací plochu zvětšit.
Ovládání zásobníku usnadňuje šestistupňová regulace. Je dobré odpozorovat souvislost mezi teplotou, velikosti odpařovací plochy a chováním včel v různě silných včelstvech. To umožní nastavení vhodné a účinné strategie použivání zásobníku. Zásobník pojme najednou 70-80 ml kyseliny, takové množství je schopný efektivně absorbovat a odpařit.
Jak používat zásobník na ochranu plastů před zavíječem voskovým?
Plásty vyjmuté z úlů je třeba zavěsit do úlových tělísek. Vyměňte větrací zátky, aby nedocházelo k úniku výparů kyseliny octové. V závislosti na místnosti, ve které se nacházejí, naskládejte těla úlů několikrát až několikrát. V každém z nich je dobré zavěsit rámy trochu volněji. V tělese s 10 rámečky se umístěním 9 plastu zlepší pohyb par, a tím i účinnost ošetření. Stejně jako v případě kyseliny mravenčí je i zde zásobník umístěn nahoře. Poslední těleso je možné zajistit strůpkem a do jeho otvoru vložit zásobník. Měla by však být zcela otevřená, aby koncentrace kyseliny octové ve vzduchu kolem náplasti rychle dosáhla úrovně nepříznivé pro škůdce. Každých několik dní zkontrolujte, zda houba nevysychá, a v případě potřeby přidejte kyselinu. Když teplota vzduchu klesne na 10 °C nebo níže, lze aplikaci přerušit. Za těchto podmínek aktivita škůdců mizí a plasty jsou bezpečné.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.